Cevaplar

2016-11-18T22:48:40+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Sosyal haklar, sosyal devletlerin topraklarında yaşayan vatandaşlarına insan onuruna yaraşan asgari bir yaşam düzeyi oluşturmak amacıyla sağladığı haklardır. Peki bu haklar neler olmalı? Şöyle sıralanabilir:

Sağlık hakkı: Hastalanan bir birey, yaşadığı ülkedeki hastanelerde ücretsiz bir şekilde tedavi edilebilmelidir. Bu onun en temel sosyal haklarından biridir ve engellenemez. 

Eğitim hakkı: Her insan, kendini geliştirmek ve okuyup yazabilmek adına ücretsiz temel eğitim alma hakkına sahiptir. 

Konut hakkı: Bu barınma hakkının bir alt dalı olarak sayılabilir. İnsanın kafasını sokup barınamayacağı bir konut olmadıkça asgari yaşam seviyesini koruyabilmesi imkansızdır. Sosyal devlet vatandaşlarına bunu sağlamakla yükümlüdür. 

Çalışma hakkı: Anayasamıza göre çalışmak ve kendinin geçindirmek herkesin hakkı ve aynı zamanda ödevidir. Birey çalışarak hem yaşamak için para kazanabilmeli hem de yaptığı işle vatanına yararlı olmalıdır. 

Sosyal güvenlik ve adil ücret hakkı: Sosyal güvenlik, bireyin çalışırken güvenli ve adil ücret alarak çalışmasını sağlamayı, hastalık, sakatlık veya yaşlılık ve emeklilik durumunda vatandaşına gerekli hizmetleri sağlayabilmesini ifade eder. Bunlar da sosyal devletin yapması gereken önemli icraatlerdendir. 

1 5 1