Cevaplar

2016-11-22T20:22:09+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Merhabalar,
Bütün canlılar metabolik aktivitelerini devam ettirebilmek için enerji üretmek zorundadırlar. Bu enerji hücre düzeyinde ATP molekülünün içinde bulunur. Hücreler  ürettikleri ATP yi aktaramazlar ve depolayamazlar. Bu yüzden de bütün hücrelerde enerji metabolizmasına ihtiyaç vardır. Hücreler ATP'yi solunum reaksiyonlarında sentezlerler. Hücreler oksijenli ve oksijensiz solunum yaparlar. Bu solunumlarda oksijensiz solunumda sadece glikoliz evresi bulunurken oksijenli solunumda glikolizi takiben krebs çemberi ve ETS (Elektron taşıma sistemi) evreleri bulunur.
Glikoliz, bütün canlıların ortak olarak yaptığı tek solunum evresidir. 
Glikolizde glikoz molekülü 2 pürivata kadar çeşitli enzimlerle parçalanır. 
Bu enzimler evrim boyunca korunmuş enzimlerdir. Bu yüzden de tüm canlılarda ortak olarak bulunur. Glikolizin bütün canlılarda ortak olarak yapılmasını sağlayan, evrim boyunca korunmuş enzimlerin tüm canlılarda ortak olarak bulunmasıdır. 

Kolay gelsin, başarılar..
1 5 1