Cevaplar

2012-11-13T20:16:27+02:00

Porte Nedir?
Notaların üzerine yazıldığı eşit aralıklı beş çizgi ve dört aralıktan oluşan şekle porte (dizek) denir. Çizgiler aşağıdan yukarıya doğru sayılır. 16. yüzyılda İtalyan rahip Guido d'Arrezo, nota okumayı kolaylaştırmak amacıyla renkli porte çizgilerini, ayrıca bir ilahinin her bir satırının ilk hecelerinden oluşan nota isimlerini müziğe kazandırmıştır.

Nota Nedir?
Seslerin yüksekliklerini (incelik ve kalınlıklarını) ve sürelerini gösteren işarete denir. Porte üzerinde her bir nota farklı yerlere (çizgi üzerine veya aralığa) ve farklı biçimlerde yazılır. Her bir nota harflerle de gösterilir. 

 

Müzik ( Musiki ) İnsanların kelimeler ile anlatamadığı duygu, düşünce ve hislerini melodik seslerle anlatma sanatıdır”. Müziğin diğer bir tanımı ise “insanların kendi yapılarına uygun, yaşadğı ortama göre sesleri kullanma sanatıdır” şeklindedir.

Ses Bir cismin titreşiminden meydana gelen dalgaların Hava yolu ile kulağımıza ulaşmasına denir.

Sesin Duyulması (İşitme) İnsanlarda işitmeyi ve duymayı sağlayan organı kulaktır. Dış kulağa iletilen ses, orta kulağa intikal eder. Orta kulaktan ise iç kulağa geçerek sinirler aracılığı ile beyine ulaşır. Böylece ses beyinde canlandırılmış diğer bir deyişle duyulmuş olur.

 

Ses Merdiveni İnsan kulağı ile duyulması imkanı olan seslerin en kalınından en incesine kadar sıralanış biçimine ses merdiveni denir. Ses Merdiveni üç bölüme ayrılır : Bunlar Kaba Bölge, Orta Bölge ve Tiz Bölgedir. 

 

Sol Anahtarı Nedir ?

Portenin 2 çizgisinden başlayıp bu çizgiye adını veren ve ince sesleri göstermeye yarayan anahtardır

Fa Anahtarı Nedir ?

Portenin 3 ve 4 çizgilerinden başlamak üzere iki türü vardır Kalın sesleri göstermek için kullanılır Anahtarın iki noktası arasından geçen çizgi FA sesine aittir Diğer notalar buna göre isimlendirilir Piyanoda sol el eşlikleri ile kontrbas ve viyolonsel partisyonları Fa Anahtarında yazılır

Do Anahtarı Nedir ?

Portenin 1, 2, 3 ve 4 çizgilerinden başlayarak yazılmak üzere dört türü vardır Anahtarın ortasındaki birleşim yerindeki çizgiye DO notası yazılırDiğer notalar buna göre adlandırılırlar

2 5 2